Наприкінці 80-х на початку 90-х років минулого століття в лісових насадженнях Херсонщини виник осередок Звичайного соснового пильщика, а з 1993 року було виявлено ще один вид шкідника - Рудий сосновий трач (пильщик), червоноголовий та зірчастий пильщики-ткачі.
Зміна клімату сприятливо впливає на виникнення спалахів масового розмноження шкідників лісу та розповсюдження в насадженнях нових осередків шкідників і хвороб.
Станом на 01 січня 2021 року загальна площа осередків шкідників і хвороб по державних лісогосподарських підприємствах Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства становила 50565,1 га., проведення винищувальних заходів потребували насадження на площі 7767,2 га.
Для контролю за санітарним та лісопатологічним станом насаджень в лісах державних лісогосподарських підприємств Херсонщини щорічно проводяться поточні та рекогносційні обстеження. В осередках шкідників, для визначення необхідності проведення винищувальних заходів, здійснюються детальні лісопатологічні обстеження.
Планові поточні лісопатологічні обстеження проводилися спеціалістами лісництв разом із інженерно-технічними працівниками та головними лісничими лісогосподарських підприємств. Контрольні та детальні обстеження проводились спеціалістами ДСЛП «Херсонлісозахист».
За необхідності в осередках шкідників проводяться винищувальні заходи з використанням як хімічних, так і біологічних препаратів. Також з метою проведення біологічного захисту насаджень проводиться розвішування шпаківень. Як правило, виконання робіт здійснюється силами працівників державної лісової охорони, а також із залученням учнів шкільних лісництв.
Санітарний стан лісів
Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства
Санітарний стан лісових насаджень Херсонщини в цілому можна вважати, як задовільний.
Площа всихаючих насаджень станом на 01 жовтня 2021 року становить 19534,3 га, площа насаджень, що потребували проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів 677 га, проведено заходів на площі 447 га.
Площа насаджень пошкоджених вітровалами та буреломами, в межах природно-заповідного фонду - 45,3 га (ДП «Великокопанівське ЛМГ» Великоолександрівське лісництво).
Санітарні заходи призначаються відповідно до Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 756) зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1224.